Ahmad Aghaloاحمد آقالو

مشخصات احمد آقالو
Ahmad Aghalo
نام : احمد آقالو
محل زندگی :
تاریخ تولد : 1328
محل تولد : Ghazvin,Iran
حرفه : Actor
زندگینامه احمد آقالو
احمد آقالو

فارغ التحصيل تئاتر از دانشكده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران بود. وي فعاليت هنري را پس از گذراندن دوره شش ماهه بازيگري در هنرستان آزاد هنرپيشگي دانشكده هنرهاي دراماتيك آغاز كرد. بازي در فيلم «دادشاه» به كارگرداني حبيب كاوش نخستين تجربه سينمايي او بود. آخرین فیلم سینمایی‌اش پاداش نام دارد که در سال ۱۳۸۷ بازی کرد.

او هنرمند سرشناس تئاتر و رادیو بود و در چند فیلم سینمایی و مجموعه‌ٔ تلویزیونی هم بازی کرد. دو بار نامزد جایزه جشنوارهٔ بین‌الملی فجر شد: یک بار در ۱۳۸۱ (دورهٔ بیست و یکم) به‌عنوان نقش اول مرد در گاهی به آسمان نگاه کن و یک بار هم در ۱۳۶۸ (دورهٔ هشتم) به عنوان نقش دوم مرد در تمام وسوسه‌های زمین.


یکی از به یادماندنی‌ترین نقش‌های آقالو، بازیگری در نقش کاتب در مجموعهٔ تلویزیونی سلطان و شبان به کارگردانی داریوش فرهنگ بود.
آقالو در دوبلاژ، راديو، بازی در تئاتر و مجموعه‌های مختلف تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی فعالیت داشت. صدای گرم و دلنشین او از پویانمایی گرفته تا دوبلهٔ انواع برنامه‌ها و مجموعه یکی از برتری‌های این هنرمند بود. نمايش «پل» و «آنتيگونه»، از آخرين كارهاي اين هنرمند فقيد در عرصه تئاتر بود و آخرين برنامه تلويزيوني اين هنرمند نيز، سريال «يك مشت پر عقاب» بود كه بازي در آن به دليل بيماري وي، نيمه تمام ماند. وی در سحرگاه سوم آذر ماه ۱۳۷۸ در سن ۵۹ سالگی بر اثر بيماری سرطان مغز استخوان در منزل خود در گذشت. روحش شاد و يادش گرامي.
Ahmad Aghalo's Biography

Comments

FacebookTwitterGoogle+Pinterest