Dariush Kardanداریوش کاردان

مشخصات داریوش کاردان
Dariush Kardan
نام : داریوش کاردان
محل زندگی :
تاریخ تولد : March 18, 1958     (‏ بیست و هفتم اسفند 1336‎)
محل تولد : Abhar,Zanjan,Iran
حرفه : کارگردان، بازیگر، گوینده، نویسنده، مجری و طنز پرداز رادیو و تلویزیون و مطبوعات
زندگینامه داریوش کاردان
داریوش کاردان پس از 33 سال فعاليت در صدا و سيما حالا كمتر كسي است كه او را نشناسد يا از او خاطره‌اي نداشته باشد. وی قبل از اینکه بازیگر باشد یک نویسنده و یک کارگردان مطرح و توانمند طنز است. داريوش كاردان را مي‌توان جزو اولين افرادي دانست كه پس از انقلا‌ب طنز را در تلويزيون باب كرد و افراد زيادي را در اين زمينه معرفي كرد. او با ارائه نقش استاد خرناس در راديو، خاطره خوشي را براي مخاطبان راديو باقي گذاشت.

داریوش کاردان دیپلم ریاضی و لیسانس کامپیوتر دارد و کار در رادیو تلویزیون را درست پس از پیروزی انقلاب با گویندگی شروع کرد و تا سال ۱۳۵۹ بصورت پراکنده و از طریق نوشتن با رادیو تلویزیون همکاری داشت.

او از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ افسر وظیفه بود و به جبهه رفت در آنجا فرمانده دسته تانک بود و در عملیات فتح المبین، شکست محاصرهٔ آبادان و آزادی خرمشهر شرکت کرد. پس از بازگشت، بیشتر با تلویزیون و در شبکه ۲ همکاری داشت.

او در اغلب کارهایی نظیر دوبلاژ و نویسندگی و کارگردانی فعالیت داشته‌ است. از سال ۱۳۶۸ به مدت ۵ سال برنامهٔ عصرانه را به صورت زنده در رادیو اجرا کرد که شخصیت رادیویی "استاد خرناس" هم در این برنامه متولد شد. شاعری که بهلول وار منتقد دوران خودش بود. برنامه تلویزیونی نوروز ۷۲ از کارهای او و خسروی بود. در همین سال نویسندگی و سردبیری نشریه "زائر" ویزه حجاج را نیز بر عهده داشت. همین طور برنامه ۳۹ و برنامه طنز رادیویی آینه که از سال ۷۴، صبح‌های ۵ شنبه از رادیو تهران پخش می‌شد، از دیگر کارهای اوست. داریوش کاردان در رادیو پیام هم یک شیفت برنامه داشت. "بخش صورتی" رادیو پیام که مشکلات رانندگی و... را بیان می‌کرد از ابتکارات او در برنامه رادیو پیام بود.

نویسندگی در روزنامه جام جم از آغاز انتشار- نویسندگی در صفحات "نیشخند" مجله همشهری- دوبله (دیدنیها، جنگجویان کوهستان، دوقلوهای افسانه‌ای، این خانه دور است، جنگ سرد، آتیه)- گارگردانی، مجری گری و نویسندگی و بازیگری در جنگ "نوروز ۷۵" (اجرای اخبار عربی و...)- گارگردانی، مجری گری، نویسندگی و بازیگری در جنگ "نوروز ۷۶" در سال ۷۷- سپس اجرا، نویسندگی و بازیگری در برنامه طنز "عصرانه" را از سر گرفت که عصر ۵ شنبه‌ها از رادیو تهران و بعدها رادیو ایران پخش می‌شد. در سال ۸۱ اجرا و نویسندگی و بازیگری در برنامه طنز "آدینه" را به عهده داشت که صبح‌های جمعه به مدت دو سال از رادیو ایران پخش شد.

برنامه جنجالی و جذاب "صندلی داغ" شبکه دو را در سال ۸۴ اجرا کرد. کمی بعد، مجموعه طنز "شبکه سه و نیم" را در شبکه سه به راه انداخت و نویسندگی و کارگردانی و بازیگری در آن را به عهده داشت. برنامه‌ای که داستان شبکه خصوصی ای به ریاست استاد خرناس را نمایش می‌داد که به برنامه‌های صدا و سیما و اوضاع سیاست نگاهی منتقدانه داشت. در همین سالها، مجری برنامه "نقد اول" -که سریال های پخش شده از شبکه یک را نقد و تحلیل می‌کرد- بود. همچنین پس از مدتها دوری از دوبله، چند فیلم را در مجموعه "سینما و ماورا" دوبله کرد.
Dariush Kardan's Biography

Comments

FacebookTwitterGoogle+Pinterest