Marziehمرضیه (اشرف السادات مرتضایی)

مشخصات مرضیه (اشرف السادات مرتضایی)
Marzieh
نام : مرضیه (اشرف السادات مرتضایی)
محل زندگی : Paris,France
تاریخ تولد : 1926
محل تولد : Tehran,Iran
حرفه : Classical/Traditional/Folk Singer
زندگینامه مرضیه (اشرف السادات مرتضایی)
مرضیه پدر و مادرش از یک خانواده هنردوست بودند و هنرمندانی از قبیل مجسمه‌ساز، نقاش و مینیاتوریست و موسیقی‌دان در فامیلش زیاد بودند. اما مادرش بود که بطور خاص او را تشویق به خواندن کرد و در همه دوران زندگی‌اش از او پشتیبانی می‌کرد.
وی در مصاحبه‌ای درباره خود گفته ‌است:

«درزمانی که خانواده‌های ایرانی به ندرت فرزندان دخترشان را برای تحصیل علم می‌فرستادند پدر من با وجود که یک فرد روحانی بود مرا تشویق به آموزش تحصیلات مرسوم زمان نمود. وقتی که من آغاز به خواندن کردم خواننده شدن برای زنان خیلی غیر عادی بود و درعین حال یک خواننده در آن زمان باید هم دانش مدرسه‌ای می‌داشت و هم دانش کلاسیک موسیقی و هم چنین یک صدای خوب. در ضمن استادان موسیقی زیادی باید صدای او را تأئید می‌کردند و همچنین تئوری موسیقی را باید بخوبی می‌دانست. من سالهای زیادی را به آموختن در زیر نظر استادان بزرگ موسیقی ایرانی گذراندم پیش از اینکه شروع به خواندن کنم.»

مرضیه در سال ۱۹۴۲ به جهان موسیقی هنر وارد شد. نخستین بار در یک تئاتر که نمایشنامه شیرین و فرهاد را اجرا می‌کرد (تئاتر باربد) در نقش شیرین بازی کرد.این نمایش ۳۷ شب روی صحنه بود که برای او یک موققیت بزرگ و سریع به بار آورد و با استقبال زیاد مردم مواجه شد.

مرضیه به سرعت نظر استادان موسیقی را به خود جلب کرد و نخستین زنی بود که توانست در برنامه گل‌ها که برنامه‌ای بسیار سنگین و هنری بود آواز بخواند. مرضیه در حدود ۱۰۰۰ آواز در دوران شکوفایی هنریش خواند که در ارتقای موسیقی ایرانی بسیار اثرگذار بود.
پس از انقلاب

مرضیه در سال ۱۳۷۳ از ایران به خارج کشور رفته و در فرانسه به تشویق دوستانش مریم و هدایت‌الله متین‌ دفتری پناهندگی گرفت. او در آنجا به شورای ملی مقاومت ایران اعلام پیوستگی کرد و در سفرهای گوناگون به کشورهای مختلف کنسرت‌های زیادی داد. در این دوران او با هنرمندان معروف و شاعران و آهنگسازان و نوازندگان مشهوری چون محمد شمس و شاپور باستان‌سیر و عماد رام و محمد علی اصفهانی و اسماعیل وفا یغمایی و راس پاپل و حمیدرضا طاهر زاده کارهای متعددی ارائه نموده‌ است.

از آثار معروف او در این دوره اپرای مثل مهتاب با شعر محمد علی اصفهانی و سرودهای زن کاوه میهن و سرود ارتش ازادی با شعرهای شاعر معروف تبعیدی اسماعیل وفا است که سالها عضو مجاهدین و عضو شورای مقاومت بود ولی بعدها از هر دو خارج شد. محمد علی اصفهانی هم مانند یغمایی عضو شورای ملی بود که او هم به دلائلی از آن استعفا داد.
مرگ

مرضیه سال‌های پایانی عمرش را در پاریس گذراند. در فروردین ۱۳۸۹ دخترش هنگامه امینی را که مبتلا به بیماری سرطان بود از دست داد و سرانجام خودش نیز ظهر روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه ۱۳۸۹، در سن ۸۶ سالگی بر اثر بیماری سرطان در بیمارستان آمریکایی‌ها در شهر پاریس درگذشت.
Marzieh's Biography
Marzieh is a singer of Persian music, now in her early eighties. Known as the first lady of Persian music, she has been one of the most outstanding figures the artistic society of Iran has ever witnessed. Marzieh has touched the hearts of millions of people by her lovely performances and songs that will be whispered forever. As long as music exists, Marzieh will be remembered and highly respected at the horizons of the music world of Iran. She has enormous number of songs and almost all of them seem familiar to the Iranians. She has spoken on behalf of every single person who had something to whisper. Like other ladies in Iran, she became silent in 1979 and no longer appeared on any stages of her homeland to sing for her people. In 1990s, she left Iran due to her political ideas and joined the Mujaheddin-e Khalq organisation (MKO).

Soon after she left the country, she performed several concerts in Los Angeles, California (1995), and later in Earl's Court London, England (1996), as well as in some other places where multitudes of people from different backgrounds, beliefs, religions, and nationalities gathered and joined in friendship and peace to remember those days of old age in Iran once more. They loved to hear her voice live again and Marzieh made their dreams come true at such an old age.
Death

She passed away on 12 October 2010 from cancer.

Comments

FacebookTwitterGoogle+Pinterest