Mehran Modiriمهران مدیری

مشخصات مهران مدیری
Mehran Modiri
نام : مهران مدیری
محل زندگی : Tehran, Iran
تاریخ تولد : January 08, 1962     (‏ هجدهم دی 1340‎)
محل تولد : Tehran, Iran
حرفه : کارگردان، بازیگر و خواننده
زندگینامه مهران مدیری
مهران مدیری یکی از کارگردانان و بازیگران مطرح مجموعه‌های طنز سینما و تلویزیون ایران است. مدیری از والدینی اراکی در تهران به دنیا آمد. او آخرین فرزند خانواده خود می‌باشد. او سه برادر بزرگتر از خود دارد. از سن شانزده سالگی با تئاتر آشنا شد. در سال ۱۳۶۱ وارد رادیو شد و در "داستان شب" به مدت شش سال به گویندگی پرداخت. در سال ۱۳۷۲، به همراه داریوش کاردان اولین برنامه طنز خود را با نام سریال "نوروز ۷۲" برای نوروز ساخت. تا سال ۱۳۷۲ با نمایش‌های زیادی چون: "شوخی"، "تلگراف"، "آرسنال"، "پانسیون"، "سیمرغ"، "هملت"، "کیسه بوکس" و... روی صحنه رفت. همچنین در این دوران به عنوان بازیگر در نمایش‌های رادیویی "قصه‌های شب" نیز حضور داشت. آغاز شهرت مدیری از سال ۱۳۷۲ بود که در مجموعهٔ طنز "نوروز ۷۲" بازی کرد. پس از آن مدیری در چندین مجموعهٔ طنز دیگر که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشت.

مدیری با کارگردانی مجموعه های: "ساعت خوش" (۱۳۷۳)، "سال خوش" (۱۳۷۴)، "نوروز ۷۶" (۱۳۷۶)، "جُنگ ۷۷" (۱۳۷۷)، "ببخشید شما" (۱۳۷۸)، "پلاک ۱۴" (۱۳۷۹-۱۳۷۸) ،"نود شب" (۱۳۷۹) و "طنز ۸۰" (۱۳۸۰)، بازی در یک فیلم سینمایی به نام "دیدار" (۱۳۷۷) و سریال تلویزیونی به نام "دردسروالدین" (۱۳۸۰) و بازیگری و بازیگردانی فیلم سینمایی "توکیو بدون توقف" (۱۳۸۱) که به نوعی ادامه روند تکمیلی تجربه های هنری او محسوب می شد، وی را به چنان پختگی و تجربه رسانیده بود تا بار دیگر اتفاق جدیدی را در عرصه کمدی نمایشی ایران به ثبت برساند.

در سال 81، او به همراه پیمان قاسم خانی (نویسنده)، مجموعه طنز "پاورچین" را عرضه کردند که در این مجموعه قومی را به نام «برره» خلق کردند. آن ها با طرح معضلات فرهنگی ساکنان روستای خیالی برره، رذایل اخلاقی اجتماع و سنت‌های غلط مردم آن را چنان به نقد کشیدند که این مجموعه را بزرگترین اتفاق نمایشی در تاریخ تلویزیون ایران لقب داد.

سپس مدیری سریال های "نقطه چین" (۱۳۸۲-۱۳۸۳)، "جایزه بزرگ" (۱۳۸۳)، "شب‌های برره" (۱۳۸۴)، "باغ مظفر" (۱۳۸۵)، "مرد هزارچهره" (۱۳۸۷)، "مرد دوهزارچهره" (۱۳۸۸) و در شبکه خانگی سریال های "گنج مظفر" (۱۳۸۵)، "بمب خنده" (۱۳۸۷)، "قهوه تلخ" (۱۳۸۸-۱۳۹۱)، "قلب یخی (فصل سوم)" (۱۳۹۱)، "ویلای من" (۱۳۹۱)، "شوخی کردم" را بازیگری و کارگردانی کرد. همچنین او در فیلم های سینمایی "همیشه پای یک زن در میان است" (۱۳۸۶)، "دایره زنگی" (۱۳۸۶)، انیمیشن "تهران ۱۵۰۰ " (۱۳۹۰)، "پل چوبی" (۱۳۹۰) نیز بازی کرده است.

مهران مدیری در کنار علاقمندی‌هایش به هنر نمایش و کارگردانی به عالم موسیقی نیز عشق خاصی دارد. او در سال ۱۳۸۷به گروه موسیقی کوبه‌ای دارکوب پیوست و کنسرت بزرگی را به همراهی این گروه و سه خواننده ی دیگر (علی رضا عصار، رضا یزدانی، نیما مسیحا) به نفع سازمان ملل در سالن بزرگ وزارت کشور اجرا نمودند. در سال ۱۳۷۹ مدیری با انتشار نخستین آلبوم موسیقی‌اش در مقام خواننده با انتخاب ملودی‌ها و تصنیف‌ها ثابت کرد که موسیقی را نیز خوب می‌شناسد.

قابل ذکر است که مجلهٔ نیوزویک در مقاله‌ای مدیری را بیستمین مرد قدرتمند سال ۲۰۰۹ در ایران نامیده‌ است. همچنین دانشگاه لیبرتی آمریکا (American Liberty University) به پاس انجام فعالیت‌های هنری و انسانی، به مهران مدیری مدرک دکترای افتخاری اهدا کرد. مراسم اهدای دکترا به مدیری در ۲۱ تیرماه ۱۳۹۰ (۱۲ ژوئن ۲۰۱۱) در دانشگاه لیبرتی واقع در لس‌آنجلس برگزار شد که مهران مدیری به دلیل ضبط ادامه مجموعه قهوه تلخ نتوانست در این مراسم حضور پیدا کند. در این مراسم، دکتر رونالد برینر به نمایندگی از مهران مدیری این مدرک را دریافت کرد و حمید سلطانی آن را در ایران به مهران مدیری رساند.
Mehran Modiri's Biography

Comments

FacebookTwitterGoogle+Pinterest